Jak čistitByt

Jak vyčistit lednici: Efektivní metody pro čištění a údržbu

Udržování čistoty v lednici je důležité nejen z hlediska hygieny, ale také pro správnou funkci a úsporu energie. Z osobní zkušenosti vím, že občasné umývání lednice nestačí a je nutné provést důkladný úklid. Jak na to? Nejprve vždy vyprázdním lednici a vypnu ji, abych mohla všechny části lednice pořádně umýt a pak nechat volně uschnout.

Při čištění používám buď speciální čistící prostředky určené přímo pro lednice, nebo různé přírodní roztoky. Často sáhnu po octu nebo jedlé sodě, které skvěle odstraňují zápachy a neutralizují je, a zároveň dezinfikují. Zjistila jsem, že ocet účinně odstraňuje většinu skvrn a nečistot, zatímco soda bikarbona neutralizuje nepříjemné pachy.

Věnuji pozornost i detailům, jako je čištění těsnění dveří a odstranění námrazy, což pomáhá udržet lednici v optimálním stavu. Je důležité zkontrolovat i odtokový systém, aby byla zajištěna správná funkčnost lednice a také prevence případných zápachů. Po vyčištění nechám všechny díly důkladně uschnout, než je vrátím zpět do lednice.

Příprava na čištění lednice

Před zahájením samotného čištění je nezbytné provést několik důležitých kroků. Jejich dodržení zajistí efektivní a bezpečný proces čištění vaší lednice.

Vyprázdnění lednice

Úplně nejdříve vyprázdním lednici. Vyndám všechny potraviny, které přesunu do chladné místnosti nebo je uchovám v chladících taškách. Poté postupně odstraním veškeré vyjímatelné části jako jsou poličky a zásuvky, abych je mohla později umýt jednotlivě.

 • Vyjměte všechny potraviny
 • Odstraňte a připravte poličky a zásuvky k mytí

Vypnutí a odmrazení

Následně vypnu lednici z elektrické sítě, což je bezpodmínečně nutný krok z hlediska jak bezpečnosti, tak i úspory energie! Pokud je to potřeba, provádím také odmrazení mrazáku. K zamezení úniku vody položím na podlahu staré ručníky nebo nízké plechy, aby absorbovaly tající vodu z mrazáku.

 • Vypněte lednici z elektrické sítě
 • Odmrazte mrazák a chraňte podlahu před vodou

Čím čistit lednici?

Když přijde na úklid ledničky, preferuji použití přírodních a ekologických čistících prostředků, které jsou šetrné jak k životnímu prostředí, tak k mým potravinám, co skladuji v ledničce. Zde je seznam osvědčených surovin, které nejčastěji používám:

 • Ocet: Tento přírodní prostředek je vynikající na odstranění zápachů, a také při odstraňování mastných skvrn. Zároveň umí dezinfikovat.
 • Jedlá soda: Výborně absorbuje pachy a je šetrná k povrchům lednice. Používám ji k odstranění usazenin a nečistot.

Postup čištění s octem a jedlou sodou:

 1. Vyprázdnění lednice: Nejprve lednici vyklidím, abych měla dobrý přístup ke všem plochám, co se v ledničce nachází.
 2. Příprava roztoku: Připravím si roztok z vody a octa ve stejném poměru a použiji ho ke setření všech ploch lednice.
 3. Použití jedlé sody: Pro zaschlé nečistoty vytvořím pastu z vody a jedlé sody, kterou nanesu a nechám několik minut působit. Poté mohu setřít.
 4. Důkladné opláchnutí: Poté vše opláchnu teplou vodou a důkladně vysuším.

Mým hlavním záměrem je čištění ledničky provádět jednoduše, efektivně a bez použití agresivních chemikálií, které by mohly poškodit jak lednici, tak i potraviny uvnitř. Kromě octa a jedlé sody lze samozřejmě využít i jiné přírodní prostředky, ale tyto dva jsou často snadno dostupné a spolehlivé.

Abyste zvýšili účinnost, můžete nechat octový roztok působit na problematických místech déle.

Čištění vnitřních částí lednice

Při umytí lednice se poté zaměřuji na čištění vnitřních částí. Je důležité nezapomenout na žádnou oblast, kde se pak mohou hromadit zbytky jídla a následně bakterie.

Čištění polic a zásuvek

Začínám vyjmutím všech polic a zásuvek z lednice. Každý díl umyju teplou vodou smíchanou s přiměřeným množstvím saponátu. Po důkladném omytí vše opláchnu a nechám řádně oschnout.

 • Materiál: Ujistím se, že materiál polic a zásuvek je vhodný pro mytí ve vodě.
 • Teplota vody: Používám teplou vodu, neboť lépe zvládá odstraňování mastnoty a zbytků potravin.

Dezinfekce a odstranění zápachu

K dezinfekci vnitřních prostor lednice používám roztok bílého octa nebo roztok sody bikarbony, který aplikuji pomocí rozprašovače. Po několika minutách působení vše utřu čistým, vlhkým hadrem a nechám uschnout.

 • Bílý ocet: Napomáhá neutralizaci zápachu a má dezinfekční účinky.
 • Soda bikarbona: Použití sody pomáhá odstranit odolné zápachy a zanechá lednici svěží.

Čištění vnějších částí lednice

Dbám na to, aby vnější části lednice byly stejně čisté jako ty vnitřní. Pravidelná údržba zabraňuje nahromadění nečistot, nepříjemných zápachů a napomáhá lepšímu fungování spotřebiče, což zajistí úsporu energie. 

Očistit těsnění dveří

Je zásadní pravidelně čistit těsnění dveří lednice, aby bylo zajištěno dobré utěsnění a efektivní chlazení. Nejčastěji používám směs vody s prostředkem na nádobí. Jemným kartáčkem nebo čistým hadříkem pečlivě očistím všechny záhyby a skulinky. Po čištění gumového těsnění pečlivě zkontroluji, jestli není těsnění nějak poškozené nebo protržené, což by mohlo způsobit zbytečné energetické ztráty.

Aby vaše lednička stále dobře těsnila, udržovala tak všechny potraviny v chladu a byla úsporná, nezapomeňte na pravidelné čištění těsnění dveří. 

Čištění zadní části a cívek

Věnování se zadní části lednice a čištění prachových cívek je také velmi důležité pro zajištění efektivního chlazení a prodloužení životnosti mého spotřebiče. Nejprve odpojím lednici od elektrického proudu, následně použiji vysavač s hebkým nadstavcem k odstranění prachu a špíny ze zadních cívek. Je nutné být opatrný, aby nedošlo k poškození cívek.

Je důležité věnovat také pozornost i zadní části lednice a lehce očistit kompresor a mřížku, což pomáhá zajistit efektivní chlazení a prodlužuje životnost spotřebiče. Nejprve odpojím lednici od elektrického proudu a poté použiji vysavač s jemným nástavcem k odstranění prachu a nečistot.

Sestavení a opětovné zprovoznění lednice

Po důkladném čištění lednice nastává moment, kdy je čas vše správně sestavit a lednici znovu zprovoznit. Postupuji systematicky, abych zajistila, že vše bude fungovat, tak jak má.

Sestavení vnitřních částí

Začínám s očištěnými poličkami a šuplíky. Čisté je vložím zpět do lednice tak, aby každá část byla na svém místě.

 1. Vložím poličky
 2. Zasadím šuplíky
 3. Uložím další vyjímatelné díly

Připojení lednice k elektrice

Než zapojím lednici zpět do zásuvky, přesvědčím se, že je zadní část lednice volná a není blízko žádného tepelné zdroje ani přímého slunečního svitu. Zkontroluji také, zda je přívodní kabel nepoškozený.

 • Před opětovným zapojením se ujistím, že je kabel v pořádku.
 • Zapojím lednici do elektrické sítě.

Nastavení teploty

Po zapojení lednice nastavím požadovanou teplotu na termostatu. Obvykle se pro chladničku doporučuje teplota mezi 3 °C a 5 °C.

 • Nastavím teplotu termostatu.

Pro ledničku je nastavení optimální teploty v rozmezí 3 až 5 °C. 

Vkládání potravin

Až je lednice zapnutá a začne chladit, mohu začít vracet potraviny. Platí pravidlo, že, nápoje a méně citlivé potraviny mohou být umístěny blíže ke dveřím, kde bývá tepleji, zatímco citlivější potraviny jako maso a mléčné výrobky dám hlouběji do chladničky nebo do konkrétních určených zón.

 • Rozmístím potraviny podle jejich citlivosti na teplotu.

Tímto způsobem zajistím, že uložené potraviny budou správně uloženy bezpečně skladovány.

Běžná údržba a prevence

Pravidelná údržba lednice je zásadní pro její dlouhodobou funkčnost a čistotu. Abych předešla tvorbě zápachu a plísní, věnuji pozornost těmto bodům:

 • Čištění těsnění dvířek: Jednou měsíčně umyji těsnění mýdlovou vodou a opatrně jej usuším, což pomáhá zabránit ulpívání nečistot a tvorbě plísní.
 • Pravidelné vyprázdnění a čištění: Každý týden zkontroluji obsah lednice a vyhodím potraviny s prošlým datem spotřeby. Jednou za měsíc provedu důkladné čištění lednice pomocí teplé vody a octa.
 • Snížení spotřeby energie: Správnou údržbou lednice mohu ovlivnit i spotřebu energie. Udržuji proto ledničku správně naplněnou, ale ne přeplněnou. Tím se snižuje množství vzduchu, který se musí chladit, což v důsledku může ušetřit energii.
 • Kontrola odtoku kondenzátu: Příležitostně zkontroluji a vyčistím odtok, jímž odchází kondenzát. Udržení čistoty odtoku zabraňuje růstu bakterií a nepříjemných pachů.
 • Odmrazování mrazáku: Pokud lednička není no frost, pravidelně ji odmrazuji a tím tak zamezím tvorbě námrazy, která rapidně zvyšuje spotřebu energie.

Ekologické tipy a triky

Při čištění lednice upřednostňuji ekologické metody, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň i ke mne a k mým potravinám v lednici. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

 • Soda bikarbona: Vytvářím pastu z vody a sody bikarbony. Tato směs efektivně odstraňuje zbytky jídla a nežádoucí pachy. Podrobný návod na použití sody najdete v odkazu.
 • Voda s octem: Pro dezinfekci a odstranění pachů používám vodu smíchanou s bílým vinným octem. Tento roztok mi pomáhá udržet lednici čistou bez použití chemikálií. Octová voda také pomáhá v boji proti nežádoucím plísním.
 • Použití starých zubních kartáčků: Pro čištění těžko přístupných míst používám staré zubní kartáčky, kterým dávám další šanci.
 • Předcházení znečištění: Abyste omezili potřebu častého čištění, uložte potraviny chytře v uzavíratelných nádobách a udržujte správné uspořádání v lednici. To pomáhá zachovat pořádek a snadněji se tak udržuje čistota.

Přehled: Přírodní čisticí prostředky a jejich použití

Přírodní čističPoužití
Soda bikarbonaOdstranění skvrn a nežádoucích pachů
Bílý vinný ocetDezinfekce a odplavování nečistot
CitronPůsobení a zvýšení lesku chromovaných a nerezových ploch

Pamatujte na to, že pravidelná údržba a používání přírodních čisticích prostředků prospívá nejen vaší lednici, ale i naší planetě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.