Jak čistitByt

Jak odstranit silikon z různých povrchů: Účinné metody a tipy

Odstranit silikon z různých povrchů může být někdy pěkný oříšek, obzvlášť když už zaschl nebo pevně drží. Nejlepší je nejdřív silikon opatrně seříznout ostrým nožem či žiletkou a zbytky setřít speciálním odstraňovačem nebo acetonem. Při práci je ale potřeba postupovat pomalu a s citem, aby se nepoškodil samotný povrch.

Z vlastní zkušenosti vím, že na některých površích jde silikon dolů skoro sám, ale jinde to chce pořádnou dávku trpělivosti. Proto je fajn vědět, jaké nástroje a přípravky jsou pro dané místo bezpečné a zároveň účinné. V tomhle článku se s vámi podělím o tipy a postupy, které se mně osobně osvědčily.

Základní postupy pro odstranění silikonu

Odstranění silikonu je často potřeba při výměně sanitárního vybavení nebo opravě těsnění. Záleží na zvoleném postupu a přípravě, aby nedošlo k poškození povrchu a práce byla účinná.

Příprava povrchu a bezpečnostní opatření

Než se do toho pustím, vždycky si nachystám všechny potřebné věci. Připravím si ostrý nůž nebo skalpel, hadřík, ochranné rukavice a brýle.

Pokud mám v plánu použít chemické přípravky, pořádně vyvětrám místnost. Z okolí odklidím volné předměty a citlivé povrchy zakryju, aby je silikon nebo čisticí prostředky nepoškodily.

Nezapomínám na bezpečnost, rukavice mám vždycky, protože silikon i chemie můžou podráždit kůži. A jestli je silikon poblíž elektrických spotřebičů, raději je před prací vypnu ze zásuvky.

Ruční odstranění silikonu

Pokud je silikon ještě měkký nebo čerstvě nanesený, snažím se ho odstranit co nejdřív, protože to jde mnohem snadněji. Většinou vezmu ostrý nůž, ořezávač nebo speciální škrabku na sklo.

Silikon opatrně odříznu po celé délce a snažím se ho stáhnout v co největších kusech. Zbytky pak setřu navlhčeným hadříkem nebo plastovou stěrkou.

Dávám si přitom pozor, abych nepoškrábala povrch. Když je silikon už tvrdý nebo zaschlý, postupuju pomaleji a s větší pečlivostí, aby se nic nepoškodilo.

Použití chemických přípravků

Pokud ruční odstranění nestačí, použiji speciální odstraňovač silikonu nebo domácí prostředky, například ocet, alkohol nebo odlakovač na nehty. Nanáším je hadříkem přímo na zbytky silikonu a nechám několik minut působit.

Při práci s chemickými prostředky vždy větrám a chráním kůži i oči. Přípravky rozpouští silikon, takže se snáze stáhne nebo setře.

Po odstranění důkladně otřu místo čistým hadříkem a případné zbytky opláchnu vodou. Pokud silikon zůstává, postup opakuji, dokud není povrch čistý.

Jak odstranit silikon ze skla

Metody odstranění silikonu podle typu povrchu

Při čištění silikonu záleží na druhu povrchu, protože některé materiály se mohou snadno poškodit. Každý povrch vyžaduje trochu jiný přístup a vhodné nástroje.

Odstranění silikonu z keramiky a dlaždic

Na keramice a dlaždicích zpravidla silikon drží pevně, ale povrch je zároveň odolnější vůči poškození. Nejprve vždy použiji ostrý nůž nebo skalpel. Tím odříznu co nejvíce silikonu. Dávám pozor, abych nenarušila glazuru.

Zbytky silikonu často odstraním speciálním chemickým odstraňovačem silikonu, který seženete v drogerii nebo hobby marketu. Nanáším jej štětcem podle návodu výrobce.

Po změknutí silikonu jej setřu hadříkem nebo škrabkou. Pokud na povrchu zůstanou skvrny, použiji teplou vodu se saponátem pro finální dočištění.

Čištění silikonu ze skla

Ze skla silikon opatrně seškrábávám žiletkou nebo plastovou škrabkou. Držím ji pod nízkým úhlem, abych zabránila poškrábání. Když zůstávají zbytky, aplikuji odstraňovač silikonu nebo aceton (např. odlakovač na nehty, pokud výrobce sklo nezakazuje čistit tímto způsobem).

Po pár minutách působení setřu změklý silikon měkkým hadříkem. U silně přichyceného silikonu opakuji postup.

Proces zakončím vyleštěním skla čistým suchým hadříkem, aby nikde nezůstaly šmouhy nebo zbytky přípravku.

Odstranění silikonu z plastů

U plastů musím být opatrný, protože aceton nebo agresivní rozpouštědla mohou povrch poškodit nebo zmatnit. Vždy začnu mechanicky, tedy opatrně odříznu silikon nožem s tupou špičkou nebo plastovou škrabkou.

Pokud zbytky nejdou dolů, použiji speciální odstraňovač silikonu, který je vhodný také na plasty. Vždy nejdříve zkusím malé množství přípravku na méně viditelném místě.

Po odstranění silikonu omyji povrch vlažnou vodou s trochou saponátu a osuším měkkou utěrkou.

Silikon na kovových površích

Kovy bývají odolnější, mohu proto zvolit kombinaci mechanického i chemického čištění. Nejprve silikon pečlivě ořežu ostrým nožem nebo skalpelem, ale vždy se vyhýbám hlubokým škrábancům.

Při odstraňování zbytků použiji odstraňovač silikonu, případně aceton, jestliže není kov lakovaný nebo opatřený povrchovou úpravou citlivou na rozpouštědla.

Po odstranění silikonu otřu kov vlhkým hadříkem a zkontroluji, zda nezůstaly zbytky ani skvrny.

U nerezových povrchů dávám pozor, abych nenarušila jejich lesk.

Jak odstranit silikon z vany

Tipy pro prevenci a péči o povrchy po odstranění silikonu

Po odstranění silikonu je důležité chránit vyčištěné plochy před novým znečištěním. Také musím správně udržovat povrch, aby déle zůstal čistý a nepoškozený.

Ochrana povrchu před novým usazením silikonu

Aby se silikon na povrchu opět neusazoval, je dobré dát pozor na způsob utěsnění a čistotu. Vždy používám kvalitní silikon určený pro daný povrch, například do koupelny nebo kuchyně. Před nanesením nového silikonu se ujistím, že plocha je úplně suchá a čistá.

Používám malířskou pásku, abych nesilikonovala více, než je potřeba. Tím udržím okraje rovné a zabráním vzniku skvrn mimo spáru. Jakmile silikon zaschne, pásku hned odstraním.

Dávám si také pozor na přebytečný silikon při aplikaci. Pokud se někde něco dostane, ihned to otřu vlhčeným hadříkem.

Tipy:

  • Nikdy nepoužívám starý nebo znečištěný silikon
  • Pravidelně kontroluji spáry, abych předešel poškození nebo plísním
  • Při práci s novým silikonem nosím rukavice

Správná údržba povrchů po čištění

Po odstranění silikonu povrch pečlivě omyji jemným čisticím prostředkem a měkkým hadříkem. Vyhýbám se agresivním chemikáliím, které by mohly poškodit smalt nebo dlaždice. Na dlaždicích často používám jen teplou vodu a trochu ekologického saponátu.

Pravidelně kontroluji spoje a čistím je jemným kartáčkem. Tím zabráním usazování nečistot a plísní. Pokud vidím nějaké zbytky silikonu, ihned je odstraním.

Nezapomínám povrchy pořádně vysušit, hlavně okolo vany nebo sprchového koutu.

Vlhkost je hlavní příčinou vzniku plísní a opětovného usazení silikonu.

Kombinuji pravidelnou údržbu s kontrolou, abych povrchy udržela dlouho pěkné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.