Rostliny a keřeZahrada

Africká kopřiva: Jak ji pěstovat a kde ji využijeme v domácnosti i na zahradě

Africká kopřiva je pokojová i balkonová rostlina, která zaujme pestrými listy a snadnou péčí. Můžu ji pěstovat doma na parapetu nebo venku na záhonu mezi dalšími rostlinami, protože snáší různé podmínky a její barvy rozzáří každý prostor. Pokud ji umístím na světlé, ale nepřímo osluněné místo a budu pravidelně zalévat, rychle poroste a vytvoří krásnou dekoraci.

Díky jejím barevným variantám je africká kopřiva skvělá na ozdobu interiérů, balkonů i teras. V tomto článku popíšu, jak o tuto rostlinu jednoduchým způsobem pečovat a jak ji nejlépe využít v bytě nebo na zahradě.

Charakteristika africké kopřivy

Africká kopřiva je známá pro své pestré listy a snadné pěstování doma i venku. Tato dekorativní rostlina nabízí široký výběr zajímavých druhů a kultivarů.

Botanický popis

Africká kopřiva (Coleus) je vytrvalá bylina s měkkými, chlupatými stonky. Listy jsou obvykle ve tvaru vejce nebo srdčité, mají zubaté okraje a různobarevné vzory. Nejčastější barvy listů jsou zelená, červená, žlutá, růžová a fialová.

Rostlina dorůstá obvykle do výšky 30 až 50 cm, ale některé druhy mohou být vyšší. Kvete drobnými květy v klasnatých květenstvích, barva květů je nejčastěji modrá nebo fialová.

Květy nejsou příliš výrazné, její hlavní ozdobou jsou listy. Rostlina roste rychle a dobře se větví, zvláště pokud ji pravidelně zaštipuji.

Druhy a odrůdy

Existuje několik desítek druhů a mnoho vyšlechtěných odrůd. Nejznámější je Coleus blumei, která se pěstuje jako pokojová i venkovní rostlina. Odrůdy se liší tvarem a velikostí listů i jejich barvami.

Oblíbené odrůdy zahrnují například:

Název odrůdyBarva listůVzrůst
Wizard Velvetvínově červená, žluté okrajekompaktní
Rainbow Mixedpestré kombinacestředně vysoký
Kong Seriesvelké listy, světlé tónyrobustní

Každá odrůda má zvláštní vzhled, což mi umožňuje tvořit barevné kompozice v truhlíku i na zahradě.

Africká kopřiva pěstování

Původ a rozšíření

Africká kopřiva pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, zejména z oblastí dnešní Indonésie a Malajsie. Odtud se rozšířila do Afriky, kde získala své běžné jméno.

Dnes ji najdeme po celém světě jako oblíbenou pokojovou a zahradní rostlinu. Díky novým kultivarům ji pěstuji nejen v květináči, ale také ve venkovních nádobách, kde se dobře vyjímá na terasách a balkonech.

Roste rychle v teplém a vlhkém prostředí, nesnáší ale mráz.

Jak pěstovat africkou kopřivu

Africká kopřiva je barevná pokojová rostlina, která je nenáročná na pěstování a krásně oživí byt svými listy. Pro dobrý růst potřebuje vhodné světlo, správný substrát a pravidelnou péči.

Výběr vhodného stanoviště

Já vždy volím světlé místo s rozptýleným slunečním světlem. Přímé polední slunce by mohlo listy popálit, proto je lepší volit místo u okna se závěsem nebo mírný stín. Pokud mám africkou kopřivu venku, hlídám, aby ráno dostala slunce, ale odpoledne byla spíše ve stínu.

Ideální teplota je mezi 18–25 °C. Rostlinu nenechávám v průvanu ani blízko topení. Vysoká vzdušná vlhkost rostlině svědčí, takže občas rosím listy nebo ji postavím na misku s kamínky a vodou.

Pěstování ze semen a řízků

Africkou kopřivu mohu pěstovat buď ze semen, nebo pomocí řízků. Semena vysévám na povrch zeminy – stačí jemně přitlačit, ale nezasypávat. Klíčení trvá asi 2–4 týdny při teplotě 20–22 °C. Substrát udržuji stále mírně vlhký.

Pokud chci množit řízkováním, odříznu vrcholový řízek o délce asi 8 cm a pěkné spodní listy odstraním. Řízky dám do vody nebo přímo do vlhkého substrátu. Za pár týdnů vytvoří kořeny. Tento způsob je rychlý a spolehlivý.

Zálivka, hnojení a péče

Zalévám pravidelně, ale dám pozor, aby půda nebyla trvale mokrá. Africká kopřiva nemá ráda přemokření a stojatou vodu. Nejlépe jí vyhovuje dobře propustný substrát složený ze zahradní zeminy, kokosového vlákna a perlitu nebo rašeliny.

Přihnojuji zhruba jednou za dva týdny během vegetace univerzálním hnojivem na pokojové rostliny. Pokud chci hustější a kompaktnější vzhled, pravidelně zaštipuji mladé výhony. Starší rostliny mohu na jaře seříznout, což podporuje nový růst.

TIP na článek: Jak založit zahradu a udělat si ji krásnou? Na co myslet a co očekávat!

Nejčastější choroby a škůdci

Africká kopřiva je poměrně odolná, ale může ji napadnout sviluška, mšice nebo třásněnky, hlavně při suchém vzduchu. Když si všimnu narušených nebo lehce pavučinkových listů, většinou pomůže osprchování rostliny a použití mýdlového roztoku.

Při nadměrné zálivce mohou kořeny zahnívat, na listech se mohou objevit hnědé skvrny. Pokud rostlina vadne a substrát je mokrý, vždy omezím zálivku a zkontroluji kořeny. Proti chorobám často pomáhá udržet vzdušnost, světlo a čistotu listů.

Jak pěstovat africkou kopřivu

Využití africké kopřivy

Africká kopřiva má velmi pestré možnosti využití. Je známá hlavně jako okrasná rostlina, ale její využití najdu také v tradiční medicíně a v kuchyni.

Dekorativní využití v zahradě a interiéru

Africkou kopřivu si vybírám hlavně kvůli jejím výrazným barvám listů. Listy mají často odstíny zelené, žluté, růžové i červené. Hodí se pro pěstování venku na záhonech, v truhlících i v nádobách na balkoně.

Často ji také pěstuji jako pokojovou rostlinu. V interiéru vydrží několik let a snadno se rozmnožuje řízky. Doplní světlé místnosti a oživí tmavší kouty. Pro zdravý růst potřebuji světlé místo, ale přímé slunce by mohlo listy spálit.

Rostlina působí dobře i v kombinaci s jinými květinami. Výborně se doplňuje s begóniemi nebo petúniemi. Díky malé náročnosti je vhodná i pro začínající pěstitele.

Léčivé vlastnosti a zdraví

Tradičně se některé druhy africké kopřivy využívají v přírodní medicíně, zejména v Asii. Listy mohou podle zkušeností obsahovat látky s protizánětlivými účinky. Já se ale vždy řídím radami odborníků a nezapomínám, že běžně prodávané okrasné druhy nejsou určeny přímo k vnitřnímu použití.

Některé druhy rodu Coleus obsahují látky, které mají ovlivnit krevní tlak nebo podpořit trávení. V Česku však není žádné schválené léčivé použití africké kopřivy. Pokud chci rostlinu použít jako léčivo, vždy je potřeba konzultace s lékařem.

U některých lidí může kontakt s rostlinou vyvolat alergii nebo podráždění kůže. Při manipulaci si proto dávám pozor, hlavně pokud mám citlivou pokožku.

TIP na článek: Hnojivo z droždí – Jak ho vyrobit a efektivně využít

Použití v kuchyni

Africká kopřiva nemá v české kuchyni velké využití. Běžné okrasné druhy nejsou určeny ke konzumaci. Jinak je to ale s některými příbuznými druhy, které se v Asii používají jako bylinky. Například Coleus amboinicus je známý jako mexický nebo kubánský oregáno.

Ten mohu využít k dochucení masa, polévek i omáček. Listy mají aromatickou chuť s lehce štiplavým tónem. Vždy ale ověřuji, o jaký druh se jedná, protože obecné pokojové kopřivy vhodné k jídlu nejsou.

Africkou kopřivu proto pěstuji spíše jako dekoraci než jako bylinku. Pokud bych uvažovala o kuchyňském využití, musím dobře znát druh a jeho vlastnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.